Bra samarbete mellan Linjemontage och UE gav smart uppfinning

Tillsammans med våra duktiga underentreprenörer bygger vi på Linjemontage ut det svenska elnätet. Här är ett exempel på när samarbete, flexibilitet och innovation driver projekten framåt. Vi gör det tillsammans!
En amerikansk pistmaskin med en specialbyggd vagn ger Linjemontage möjlighet att forsla ut stolpar i såväl myrmark som i områden med djup snö. En innovation som innebär att man slipper använda helikopter.
– Vi kom på idén och vår leverantör Björns åkeri löste uppgiften. Det är så ett bra samarbete fungerar, säger Peter Hillblom, projekt- och affärsstöd på Linjemontage.
Det var i det aktuella projektet AQUA som idén tog form hos Linjemontages projekt- och affärsstöd Peter Hillblom och projektledare Andreas Thavelin. I området mellan Stackbo och Ersbo i Gävle kommun ska Linjemontage bygga två nya 130kV-ledningar på en sträcka om cirka 10 kilometer. Ett uppdrag som innebär att 190 stolpar med tillbehör ska forslas ut i terrängen och resas.

– Vår initiala plan var att använda helikopter, men eftersom sträckan går i närheten av bebyggelse och hästgårdar ville vi hitta en lösning där vi värnar om de närboende och inte skrämmer djur. Då kom vi på det här förslaget som ändå behåller effektiviteten, säger Andreas Thavelin.
Man presenterade förslaget med en vagn som kunde dras med en kranförsedd amerikansk pistmaskin. Underentreprenören Björns åkeri tog med sig idén till sin verkstad och byggde där en vagn som kan ta åtta stolpar åt gången.
– Det är roligt att jobba nära duktiga underleverantörer som är innovativa, flexibla och hittar lösningar. Här är ett praktexempel på hur bra det kan bli när man har en fin relation och jobbar mot samma mål, säger Peter Hillblom.
Den nya lösningen innebär att man även fortsättningsvis kan använda sig av pistmaskinen och vagnar med olika ändamål för att komma ut på siter med begränsad framkomlighet.
– Många projekt ligger i myrmark eller kan ha djup snö och då kommer det här vara ett bra alternativ till helikopter. Vagnen kommer också konstrueras så att det går att föra fram den på skidor för snökörning.
Från slutet av mars och tolv veckor framåt kommer arbetet med utkörningen av ledningsstolparna att pågå. Det planerade luftledningsarbetet påbörjas i slutet av april.
Dela:
Våra tjänster
Hör av dig
Har du ett spännande projekt att berätta om? Eller behöver du komma i kontakt med ett av våra tjänsteområden? Här hittar du kontaktuppgifter till respektive kontor och vem du som kund, partner eller leverantör kan vända dig till. Vi ser fram emot att träffas!